Malta, jako jedna z najbardziej przyjaznych jurysdykcji dla branży blockchainowej na świecie[1], zdecydowała się w dniu 4 lipca 2018 roku na uchwalenie pakietu trzech ustaw mających stanowić podwaliny maltańskiego snu o przyjaznym miejscu dla firm opierających swoją działalność na technologii DLT[2]. Poniżej przedstawione zostaną główne założenia wprowadzanych zmian.
Ustawy, które wchodzą w życie wraz z dniem 1 listopada br. to m.in. ustawa o wirtualnych aktywach finansowych (Virtual Financial Assets Act, dalej „VFA”) oraz ustawa o innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych i usługach (Innovative Technology Arrangement and Services Act, dalej „ITAS”).
Z dużą dozą prawdopodobieństwa wejście w życie ww. ustaw w tym czasie jest bezpośrednio związane z rozpoczęciem maltańskiego szczytu Blockchainowego “Malta Blockchain Summit”.
Rola Malty jako gospodarza tego wydarzenia podkreśla ich niewątpliwie pozycje, jako lidera wśród państw, które przystosowują swoje ramy regulacyjne do ciągle zmieniającej się rzeczywistości, szczególnie jeżeli chodzi o regulacje prawne w sektorze fintechowym.
Pierwsza ze wspomnianych ustaw jest aktem wskazującym zasady, którymi kierować się powinny podmioty prowadzące działalność polegającą na obrocie wirtualnymi aktywami finansowymi. Akt ten zawiera przepisy, które będą miały przede wszystkim zastosowanie do legalnego zatwierdzania i rozliczania pozyskiwanego kapitału za pomocą ICO[3]. Pod VFA podlegają również giełdy kryptowalutowe, platformy wymiany i dostawcy portfeli kryptowalutowych. Ustawa ta rozróżnia cztery rodzaje licencji (Klasy VFAA od 1-4), o które mogą ubiegać się zainteresowane podmioty. Wspomniane licencje różnią się od siebie zakresem przyznawanych uprawnień i kwotą jednorazowej opłaty za wniosek, a także roczną opłatą nadzorczą. VFA określa również, jakie informacje musi zawierać tzw. White Paper[4] oraz jakie wymagania muszą zostać spełnione, aby taki dokument został zatwierdzony i opublikowany. Ponadto, w omawianej ustawie znaleźć można bogatą siatkę pojęciową – m.in. definicje wirtualnych aktywów finansowych (Virtual Finance Assets) czy też smart kontraktów[5].
Druga z ustaw, szczegółowo określa wymagania i procedury dotyczące rejestracji oraz certyfikacji dostawców technologii na Malcie – tak zwanych „Techonology Arrangements”. Szczególna uwaga została zwrócona na dostawców platform oferujących możliwość wymiany kryptowalut.
Nadrzędnym celem ITAS jest uczynienie z Malty najczęściej wybieranego miejsca dla operatorów giełd kryptowalut (czego doskonałym przykładem jest przenoszenia na tę niewielką wyspę na Morzu Śródziemnym siedzib takich potentatów jak Binance oraz OKEx).
Ostatnia z ustaw – Malta Digital Innovation Authority Act[6] (dalej „MDIA”) – powołuje organ, który będzie działał jako regulator branży oraz będzie przewodniczyć Board of Governors. MDIA jest bezpośrednio zarządzany przez Board of Governons, czyli w wolnym tłumaczeniu, Radę Gubernatorów. Rada ta składa się z przewodniczącego i z od czterech do ośmiu pozostałych członków. Osoby te wybierane są przez ministra odpowiedzialnego za gospodarkę cyfrową. Gremium te zbiera się tak często, jak to konieczne, ale co najmniej raz w miesiącu.
Celem tej ustawy jest stworzenie wiążących i odpowiednich zasad, które promują i wspierają ustanowienie sceny blockchain’owej na Malcie, nie tworząc niepotrzebnych przeszkód dla wysiłków i potencjału start-upów działających w tym sektorze. Ponadto ten swoisty nadzorca będzie ściśle współpracował z urzędami oraz agencjami, w szczególności takimi jak: Malta Financial Services Authority[7], Malta Gaming Authority[8], Malta Information Technology Agency[9], Malta Competition and Consumer Affairs Authority[10] oraz National Statistics Office[11].
Drugą funkcją, którą pełni utworzony MDIA, jest weryfikacja oraz certyfikacja podmiotów chcących założyć działalność opartą na rozwiązaniach fintechowych. Pod lupę tego organu trafiają przede wszystkim: oprogramowanie, kody, protokoły komputerowe oraz inne elementy stanowiące fundamenty architektury wykorzystywanej w smart kontraktach powiązanych technologicznie z oferowanymi przez te podmioty usługami.
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż nowe ustawodawstwo ma za zadanie promować rozwój sektora nowych technologii na Malcie, który następować powinien przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższych standardów ochrony konsumentów i inwestorów oraz ochrony interesu publicznego przed nadużyciami i nieprzestrzeganiem powszechnie obowiązującego prawa.
Z założenia zapewnienie przejrzystości regulacji dotyczących innowacyjnych technologii polegać ma między innymi na publikowaniu transparentnych zasad udzielenia zezwoleń, wymogów i warunków dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie nowoczesnych technologii oraz obowiązków wobec organu nadzorczego. MDIA może nadzorować wszystkie praktyki i działania regulowane przepisami wcześniej omawianych ustaw. Ma także prawo wskazywania, kiedy innowacyjne rozwiązania technologiczne i usługi są zwolnione z określonych wymogów prawnych[12].
Wyżej wymienione ramy prawne stawiają Maltę na piedestale najbardziej dogodnych lokalizacji do dokonania ICO. Przemawia za tym w głównej mierze przyjazny dla innowacji i wdrażanych technologii organ regulacyjny, którego działalność oscyluje wokół rozwiązań opartych o DLT.
Śmiało można stwierdzić, że Malta jako państwo Unii Europejskiej i członek strefy euro jest bardziej atrakcyjna i godna zaufania jako lokalizacja dla potencjalnego projektu ICO niż wybór innego miejsca na świecie. Dzięki oficjalnemu językowi urzędowemu jakim jest język angielski i reputacji międzynarodowego centrum finansowego, istnieje bardzo duża liczba wykwalifikowanych pracowników z branży technologicznej, którzy mogą na różnych wtapach pokierować bądź wspomóc daną działalność. Korzystne stawki podatkowe sprawiają również, że Malta jest atrakcyjną lokalizacją dla start-upów z całego świata.
[1] Zob. https://www.forbes.com/sites/rachelwolfson/2018/07/31/silvio-schembri-explains-how-malta-has-become-the-worlds-blockchain-island/#643885d32cad.
[2] DLT (ang. Distributed Ledger Technology) – specjalna forma elektronicznego przetwarzania i przechowania danych oparta na systemie rozproszonych rejestrów (zdalna baza danych którego uczestnicy sieci mają zezwolenie na współdzielenie odczytu i zapisu jej zawartości). Zob. też https://blockchainwelt.de/dlt-distributed-ledger-technologie-ist-mehr-als-blockchain/.
[3] ICO (ang. Initial Coin Offering) to sposób pozyskiwania kapitału poprzez zbieranie środków za pomocą nowo utworzonych kryptowalut i tokenów.
[4] White Paper – będący planem biznesowym, podobnie jak prospekt emisyjny w przypadku akcji. Whitepaper często zawiera szczegółowy schemat przyszłych działań, realizowanych etapowo w określonym czasie i mających doprowadzić do osiągnięcia założonego celu biznesowego.
[5] Smart kontrakty (ang. smart contracts) – to automatycznie działające programy/aplikacje. Funkcjonują na platformie Ethereum w ramach technologii blockchain. Celem smart contractu jest związanie konkretnych ludzi (podmiotów) wspólnymi warunkami, co gwarantuje uczestnictwo w danej umowie. Zob. też https://base58.de/malta-parlament-beschliesst-zweite-lesung-ueber-drei-kryptowaehrungsgesetze/.
[6] Zob. https://www.drwerner.com/de/zusammenfassung-der-vorschlaege-zur-blockchain-dlt-regulierung-in-malta/.
[7] Maltański Urząd ds. Nadzoru Finansowego.
[8] Maltański Urząd ds. Loterii i Gier.
[9] Maltańska Agencja ds. Technologii Informacyjnych.
[10] Urząd ds. Konkurencji i Spraw Konsumentów na Malcie.
[11] Maltański Urząd Statystyczny.
[12] Zob. https://parlament.mt/13th-leg/bills/bill-no-045-malta-digital-innovation-authority-bill/.