Tegoroczna edycja FinTech & InsurTech Digital Congress odbyła się w dniach 13-14 listopada w Hotelu Westin w Warszawie i zgromadziła masę, także zagranicznych, ekspertów i praktyków z sektoru finansowego oraz ubezpieczeń. Wśród uczestników części poświęconej FinTechom nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszego Stowarzyszenia.
Początek konferencji stanowił część wspólną dla obu wydarzeń i koncentrował się na wyzwaniach i trendach w obu branżach w aspekcie globalnym.
Najciekawsza część pierwszego dnia zaczęła się jednakże nieco później. Otwarcie do niej przeprowadził ekspert sektora FinTech oraz General Partner w Cogito Capital Partners Sylwester Janik, który wprowadził uczestników konferencji do tematu „Future of banking”. Prelegent potwierdził, że zgodnie z zeszłorocznymi przewidywaniami, sektor FinTech cały czas efektywnie się rozwija. Na chwilę obecną można wyróżnić już 33 branżowe unicorn’y przy czym zdecydowana większość z nich wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Jeżeli chodzi o rynek europejski, to dopiero 3 start-up’om udało się osiągnąć wartość przewyższającą 1 miliard USD, w tym najbardziej znanemu Revolut’owi (niestety żadnemu z naszego rodzimego kraju). Ponadto aktywnie rozwijają się przedsiębiorstwa wykorzystujące technologię blockchain. Występujący podkreślił jednak, że technologii tej nie można utożsamiać jedynie z kryptowalutami, o czym świadczy szeroki zakres jej zastosowania – przykładowo w usługach płatniczych czy rozwiązaniach AML i KYC. Ekspert zwrócił także uwagę na wzrost znaczenia challenger bank’ów.
Po interesującym wprowadzeniu rozpoczęła się dyskusja, w której uczestniczyli Bruno Ferreira (Alior Bank), Filip Genov (UniCredit), Maksymilian Sroka-Krzyżak (PKO BP), Michał Szmida (TWISTO) oraz pełniący rolę moderatora Dariusz Piotrowski (Dell EMC). Pierwszym tematem rozmowy był open banking oraz jego wpływ na branżę bankową. Uczestnicy rozmowy doszli do wniosku, że pomimo implementacji dyrektywy PSD II banki oraz fintechy nie będą ze sobą konkurować, a raczej skupią się na współpracy przykładowo w ramach tzw. sandbox’ów. Kolejną interesującą tezą postawioną przez prelegentów było stwierdzenie, że sektor bankowy państw Europy Środkowo-Wschodniej jest opóźniony w stosunku do swojego odpowiednika w państwach Europy Zachodniej. Ciężko jednak zgodzić się z tym stwierdzeniem, w szczególności biorąc pod uwagę poziom bankowości elektronicznej w Polsce czy regulacje dot. licencji bankowych w krajach bałtyckich.
Następnym punktem agendy Kongresu była debata nt. banków przyszłości, której uczestnikami byli założyciel Horum Bank Jacek Obłękowski oraz zastępujący nieobecnego Sławomira Lachowskiego występujący już wcześniej na konferencji Sylwester Janik.
Końcówka pierwszego dnia upłynęła pod znakiem edukacji finansowej oraz rozwiązań agile.
Tematyka drugiego dnia oscylowała wokół trzech głównych zagadnień: rynku usług płatniczych, regulacji dla sektora finansowego oraz inwestycji w FinTech-y. Z punktu widzenia działalności IFTA najciekawsze była druga z nich.
Wpierw Sigitas Mitkus – Director of Financial Markets Policy Department w litewskim Ministerstwie Finansów przedstawił zalety tamtejszego rynku. Wiele pomysłów, które u nas dopiero są wdrażane np. sandbox, tam już funkcjonuje od dłuższego czasu stąd nie może dziwić popularność naszego sąsiada.
Następnie doszło do debaty, w której oprócz ww. prelegenta udział wzięli Paweł Bulgaryn z polskiego Ministerstwa Finanów, Tal Sharon – Dyrektor Zarządzający w izraelskim Equitech Financial Consulting oraz moderator – Krzysztof Korus, Partner w kancelarii dLK Legal. Każdy z uczestników przedstawił podejście regulatora w swoim kraju, jednakże niezwykle trudno wskazać, który kraj rzeczywiście jest najlepszym wyborem dla FinTechów. Z pewnością wiele zależy od segmentu konkretnej działalności.
Finalnie moderator debaty – Krzysztof Korus – omówił zagadnienie API. Wskazane zostało kilka banków działających na polskim rynku, które udostępniły już rozwiązania w tej kwestii. Nadal nierozwiązana pozostaje kwestia jaki standard będzie uznawany na arenie międzynarodowej (w tej chwili w grze jest kilka projektów, w tym m.in. Polish API, który w zeszłym miesiącu doczekał się wersji 2.1).